X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

ر‌نگین کمان
هر که شد محرم دل در حرم یار بماند *** وانکه این کار ندانست در انکار بماند . 
قالب وبلاگ

همه ی ما نابغه و با تفکر خلاق بدنیا اومدیم. مبدا و منشاخلاقیت خداوند زیباست. به هر سمت که نگاه کنیم خلقت بی نظیر خداوند رو میبینیم که در نهایت خلاقیت بوجود اومدند.

 تفکر خلاق روی سلامت ذهن تاثیر مثبت داره . انسان خلاق وقتی با مشکلی تو زندگی اش مواجه می شه اجازه نمی ده اون مشکل در روند  زندگی اش تاثیر منفی بذاره بلکه با تفکر خلاق میتونه هزاران راه برای حل مشکلش پیدا کنه.

مهارت حل مسئله و تصمیم گیری مهمترین ویژگی یه انسان خلاق است. انتخاب بهترین راه حل علاوه بر جدید بودن باید با واقعیت تطابق داشته باشه.

ما باید توانایی « نوعی دیگر دیدن » رو داشته باشیم یعنی یاد بگیریم از چند بعد مسئله رو تجزیه و تحلیل کنیم و صرفا تک بعدی به قضیه نگاه نکنیم.

فقط کافیه تو اینطور موارد از خودمون بپرسیم: « دیگه چی به ذهنت می رسه؟ »

حالا موتور تفکر خلاق ما با این سوال روشن می شه . این روش بسیار ساده و انگیزه بخش می تونه نگاه و دید بهتری راجع به مسائل به ما بده.  

  

و اما راه های پرورش خلاقیت :  

ü 

1- همیشه یک دفترچه و خودکار همراه خود داشته باشیم و هر فکر و ایده جدیدی به ذهنمان رسید، فورآ یادداشت کنیم. و سر فرصت دوباره ویرایش کنیم.

2- هرگاه با مسئله و مشکلی مواجه شدیم، ابتدا آن را به طور دقیق برای خود تعریف کنیم و هر چه که به نفعمان و یا به ضررمان است را برای خود مشخص کنیم. از این طریق، نکات و اطلاعات جدیدی را به دست میاریم  و راحت تر می تونیم راه حلی پیدا کنیم. 

3- از دیگران ( حتی کودکان) در مورد موضوعات مختلف سوالاتی بپرسیم تا پاسخ های متعدد و متفاوتی دریافت کنیم.

4- از مطالبی که می خوانیم، می شنویم و یا می بینیم، نکاتی را به نظرمان مهم است یادداشت کنیم.

5- کامل کردن جملات ناتمام و پاسخ به سوالات باز که پاسخ آنها محدودیتی نداره، باعث شکوفایی خلاقیت می شه.

6- به مکان ها و محیط های جدید بریم. مسافرت کنیم، از موزه، باغ وحش، مکان های فرهنگی، تفریحی و آموزشی دیدن کنیم.

7- به طور مرتب ورزش کنیم و به پیاده روی بریم. این فعالیت ها موجب تحریک سلول های مغزی ما می شه.

8-  ذهن ما نیز نیاز به ورزش و تمرین داره. مطالعه زیاد و مرتب، یکی از مواردیه که مغز ما با انجام آن ورزش می کنه، اطلاعات بسیار به دست میاره و در نتیجه خلاقانه فعالیت خواهد کرد. در ضمن مراقبه هم روزی 15 دقیقه مفیده.

پ.ن: به یاد داشته باشیم که موفقیت  ما در خلاقیت به "کمیت" ایده هایی که می دهیم تعیین می شود و "کیفیت" در مرحله دوم قرار دارد. زیرا اگر تعداد ایده ها ی ما زیاد باشد، حتما یک یا چند ایده، ما را به موفقیت می رسونه! 

[ دوشنبه 16 فروردین 1389 ] [ 12:20 ق.ظ ] [ رنگین کمان ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 27887